May You Live In Interesting Times ironičan je naziv 58. Međunarodne izložbe suvremene likovne umjetnosti, poznatije kao Biennale. Ironičan ističem, jer se može shvatiti kao „kineska kletva“ u kojoj izraz interesting times evocira ideju izazovnih i čak prijetećih vremena. To može biti i poziv da se uvidi i uvijek razmatra tijek ljudskih događaja u njihovoj složenosti. Kurator ovogodišnjeg Biennalea je Ralph Rugoff, a izložbu možete pogledati do 24. studenog 2019.

Ovo je bio moj prvi posjet Biennaleu koji je ispunio očekivanja i jedno od rijetkih trenutaka kada se kao posjetitelj osjećate kao dio umjetnosti koja vas okružuje. Sam ambijent Arsenalea gdje su smještena djela 79 umjetnika zamišljen je kao open space u kojem se na početku osjećate dezorijentirano te postepeno, hodajući sve dublje i dublje, fokus vam u potpunosti preuzme veličina i trenutak prostora u kojem se nalazite.

Istaknula bih indijsku umjetnicu Shilpu Guptu i njenu zvučnu instalaciju s djelima raznih internacionalnih pjesnika. Prolazeći instalacijom posjetitelji se osvrću na teme današnjeg društvenog i političkog krajolika – ljudsku usamljenost i volju za opstankom.
El Anatsui, John Akomfrah i Ibrahim Mahamaa najznačajniji su umjetnici Ganinog paviljona koji je za mene apsolutni pobjednik. Slike, skulpture i fotografije napravljene su isključivo za potrebe Biennalea. Naziva Ghana Freedom izložba ispituje naslijeđe i putanje umjetnika tijekom tri generacije.
Od fotografija pažnju će vam zasigurno privući amerikanka Martine Gutierrez. Svaka serija izloženih fotografija nastala je za časopis umjetnice Indigenous Woman, a fotografije djeluju poput kozmetičkih reklama i modnih editorijala u kojima se pojavljuje isti subjekt, sama Gutierrez.